ЧИМ МОЖУТЬ ПИШАТИСЯ УКРАЇНЦІ

Тема   «Чим можуть пишатися українці» 

 Мета:ознайомити учнів  з цікавими фактами з історії України, народними промислами,         фольклором, природою, інформацією про «7 чудес України»; сприяти глибшому вивченню історії свого народу, його традицій, звичаїв; формувати уявлення про країну, переконаність  у нетлінності духовних скарбів народу; залучати дітей до реальної співпраці; розвиват  вміння висловлювати власні думки; акторську майстерність учнів; виховувати в учнів  почуття патріотизму, національної гордості і людської гідності українця, любові до рідного  краю, повагу до батьків, природи.

Тип уроку: урок-подорож з елементами проектної технології.

Обладнання:  відеороліки, презентація,  прислів’я про Україну,  виставка  малюнків « Мальовнича Україна , деві.

                                                            Хід уроку

І. Організація класу.

 Привітання. Налаштування на урок.

 Учитель:  

  • Доброго дня, дорогі діти! Ви стали на рік старше, ви тепер – третьокласники! Рада зустрічі з вами. Швидко промайнуло літо, і настала пора навчатися. Хочу, що навчання було вам у радість. Тож,  усміхніться один одному, подумки побажайте один одному успіхів, здоров’я. Ми розпочинаємо перший урок!

А девіз наш такий:

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно і плідно працювати.

  1. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Учень:  Різні в світі є країни,
Різні люди є у світі,
Різні гори, полонини,
Різні трави, різні квіти.

Є з усіх одна країна,
Найрідніша нам усім,
То — прекрасна Україна,
Нашого народу дім.

Учитель:  

Отож, перший  урок буде присвячений нашій рідній Батьківщині. Сьогодні ми здійснимо уявну подорож по нашій Україні, ви будете дослідниками, мандрівниками в далеке минуле України. Як справжні громадяни своєї країни ви повинні:

  • ознайомитися з історією України;
  • розширити знання державні символи;
  • пригадати відомих українців;
  • дізнатися про історичні пам’ятки України.

А виконати всі завдання нам допоможе усний журнал «Чим може пищатися українець».

Прогорнімо сторінки історії — від найдавніших до новітніх часів, і ви дізнаєте багато нового, незвіданого.

Учитель:  Діти, скажіть, будь ласка,  а з чим у вас асоціюється назва «Україна»

( відповіді учнів)

ІІІ.   Перша сторінка журналу «Поетична».

  • Послухаймо вірші про Україну у виконанні ваших однокласників.

Багато держав є, людей і мов різних,

Та кожному мила одна сторона,

Найкраща з усіх, то є рідна країна,

тут народилися ти і я..

Вишита колоссям і калиною,

Вигойдана співом солов’я,

Звешся величаво – Україною,

Земле зачарована моя.

Україно моя, Україно!

Доля в тебе була не проста.

Та для мене ти в світі єдина,

Матір рідна, пречиста й свята!

Хоч життя — не стежина у полі,

І буває нелегко в путі.

Ми з тобою пов’язуєм долі,

До кінця будем разом в житті.

ІV. Друга сторінка журналу «Утворення української держави».

а) бесіда «Що таке держава?»

  • Що ж таке держава?(відповіді учнів)
  • Так, держава – це перш за все визначена законом територія, люди, які її населяють, це закони, по яких усі живуть.
  • Коли ж утворилася українська держава?(відповіді учнів)

           б) розповідь вчителя «Стародавність».

Історія України правічна. Вона сягає у кілька тисячолітню глибину. Перша держава на території України з’явилася 7 тисяч років назад і називалася Трипілля. .   В Україні трипільські племена проживали на території від Карпат до Дніпра. Українські землі були заселені  мирними хліборобами,  закоханими у свою землю, але мужніми і непереможними. У період найвищого розвитку вони будували добре укріплені села на 600-700 чоловік, жили великими родовими групами, об’єднані жінкою-матір’ю. Жили у двоповерхових будинках з круглими вікнами, перший поверх яких займала худоба, на другому поверсі жили люди. Виробляли посуд, прикраси, різні знаряддя праці. Розпис на посуді робили  чорним або червоним, білим і червоними кольорами. На малюнках були овалі й півовалі із зображенням сонця, води, фіґурки із зображенням свійських тварин.   Вирощували пшеницю, ячмінь, льон, просо, велику рогату худобу.  В землеробстві використовували рало.

Мали ттрадиції : через кожні 60-70 років  переїжджали з місця на місце, знищуючи за собою все, навіть житло.

До сих пір  остаточно не з’ясовані причини зникнення цієї культури.

в) бесіда-розповідь Середньовіччя».

Давним-давно на території Київщини, Чернігівщини, Переяславщини  жили східнослов’янські племена- предки українців – поляни, древляни, сіверяни, волиняни і т. д. – слов’яни. Племена поступово об’єднувалися і переростали у   князівства з центральним містом…?(Києвом).

Учень       Київ — місто історичне,

Йому вже багато літ!

А воно красиве, вічне,

Серед зелені і квіт.

З нього почалась держава

У прадавні ще часи,

В ньому наша міць і слава,

В ньому предків голоси!

Так утворилася перша східнослов’янська держава, яку   називали Київським князівством або  Київська Русь.  Першим українським князем був Олег. Велику роль у розквіт держави вніс князь Володимир Великий.

-У чому заслуга цього князя?

За період князювання   Володимира Великого було впроваджено християнство. Велику вагу князь    приділяв зміцненню держави,  єдності земель, підвищенню добробуту людей. У Київській Русі було розпочато карбування монет – срібників і злотників. Зростала кількість міст, зростав добробут українців.

Ярослав   Мудрий примножив  досягнення   могутністі і стабільність держави, дбав про економічний та культурний розквіт країни: відкривав школи, бібліотеки, займався освітою народу.    Та невдовзі українські князівства стали жити в розбраті. Цим скористалися вороги .   Монголо-татари  у 1240 році напали на Київ, зруйнували, і     Київська Русь як держава перестала існувати.

г)  бесіда « Козаччина».

Нестерпно стало жити українському людові: частина земель була захоплена Литвою та Польщею. Магнати будували на українських землях свої замки-двори, накладали на місцеве населення податки . Чимало людей не бажало коритися старостам та панам-магнатам і втікали до Дніпрових порогів і за пороги.   Втікачі називали себе….( козаками). Вони заснували …..(Запорізьку Січ).  Назва “Січ” походила від слова “сікти”, тобто “рубати”, і означала первісно укріплення з дерева і хмизу. Сміливі і волелюбні  козаки стали гордістю України. Вони стали захисниками і оборонцями всього народу. А щоб не розгубити навичок захисника, придумали бойовий танець – гопак. Про це розповість наш телевізійний сюжет. (Учні переглядають запис   танцю «Бойовий гопак» )

д) бесіда  «НезалежнаУкраїна».

         Так і продовжувалося життя української держави: то під владою одних, то під владою інших держав.

І лише 24 серпня 1991 року весь світ дізнався про створення нової держави – суверенної України, що обрала для себе демократію за основу політичної системи. Відтоді здійснилася споконвічна мрія наших предків – бути господарями на своїй прекрасній і чарівній землі. Щороку в цей день ми відзначаємо велике свято. Яке? ( День Незалежності України).

V . Третя сторінка журналу «Державні символи».

  • Як буде називатися наступна сторінка журналу, ви повинні здогадатися із легенди.

ЛЕГЕНДА

Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими, дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя. Виросли сини і розійшлися по світах, прославляючи свою матір.

Найстаршому матір подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед, показувала шлях до кращого життя. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім’я ….(Тризуб).

Середньому сину мати дала в дорогу блакитно жовтий одяг.

Сміливий та сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими , героїчними вчинками. Люди запам’ятали його і прозвали …(Прапором).

А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім’я…( Гімн).

Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку – Україну. Вони стали державними символами України.

Виступи учнів:

Гімн — це найголовніша пісня країни. Для гімну Ук­раїни написані слова, які виражають найсердечніші думки і прагнення нашого народу. Їхній автор — ук­раїнський поет Павло Чубинський. До тексту підібрана ніжна і одночасно горда мелодія Михайла Вербицького. Всі найбільші свята українського народу проходять з урочистим виконанням нашого прекрасного Гімну.

Гімн

Слова палкі, мелодія врочиста,

Державний гімн ми знаємо усі.

Для кожного села, містечка, міста —

Це клич один з мільйонів голосів.

Це наша клятва, заповідь священна,

Хай чують всі — і друзі, й вороги,

Що Україна вічна, незнищенна,

Від неї ясне світло навкруги.

Прапор — це державний символ.
Він є в кожної держави;
Це для всіх — ознака сили,
Це для всіх — ознака слави.

Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє — небо, жовте — жито;
Прапор цей оберігаєм,
Він — святиня, знають діти.

Прапор є офіційною емблемою, символом незалежності України. Тому 23 серпня 2004 року на вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки України Указом Президента України було встановлено відзначати щорічно 23 серпня День Державного прапора України.

VІ . Четверта сторінка журналу «Обереги».

  • Нелегка доля в українця. Тому поряд завжди були обереги. Які ?

Гордістю кожної оселі був вишитий рушник. Від сивої давнини і до наших днів і у радості, і в горі рушник був незмінною частиною нашого добробуту. Рушники висіли скрізь — на вікнах, на образах. Без рушника не обходи­лася жодна подія у людському житті. По всій Україні по­ширений звичай перев’язувати рушниками сватів у разі згоди дівчини на одруження. А коли син вирушав у дале­ку дорогу, мати дарувала йому рушник, як оберіг від ли­ха і бажала, щоб рушником йому стелилася дорога в житті.

(Звучить «Пісня про рушник»).

Учениця Є багато країн на Землі,

В них озера, річки і долини…

Є країни великі й малі,

Та найкраща завжди — Батьківщина.

Є багато квіток запашних,

Кожна квітка красу свою має,

Та гарніше завжди поміж них

Ті, що квітнуть у рідному краю.

  • Які рослини-обереги знаєте?

VІІ . П’ята  сторінка журналу «7 Чудес України».

  • Діти, чи вірите ви в магію?
  • Тоді назвіть магічні числа.

У 2008 році було проведено  опитування серед українців, які об’єкти вони вважають одним із семи чудес України. І визначено сім  національних пам’яток.  (Учні переглядають презентацію   « 7 чудес України» )

Коментарі вчителя.

        а)Камянець –Подільський – стародавнє місто. У місті збудовано одну з найбільших оборонних споруд – фортецю. Л.Українка про неї писала «Квітка на камені». І це не випадково, бо фортеця дуже красива. До складу Кам’янецької фортеці входять одинадцять башт. У одній із башт   знаходиться криниця,  видовбана у скелі.  Навколо фортеці оборонний мурів, з іншого боку – високістрімкі скелі та каньйон  річки Смотрич не давали змогу ворогові підступитися до фортеці..  Ще її називають Кармелюковою, бо в ній тричі був ув’язнений український народний герой Устим Кармелюк.

б) Києво-печерська лавра – православний монастир.  Є найбільшим музейним комплексом України, де зосереджено 144 споруди. Серед них — два унікальних підземних комплекси храми, пам’ятники архітектури XI–XIX ст., виставкові приміщення.

в) Софія Київська – перлина світової архітектури. Заклав її Ярослав Мудрий. І до сьогодні в соборі зберігається саркофаг Ярослава Мудрого.

г) Граф  Станіслав Потоцький замовив обладнання прекрасного парку в місті Умань, для того, щоб піднести подарунок своїй красуні дружині Софії, яка була за походженням гречанка. Він дуже любив її, тому парк мав бути казкової краси. Тут є абсолютно все, і галасливі водоспади і мальовничі скелі, прохолодні гроти і найчудесніші статуї. Парк був відкритий в 1802 році до дня народження прекрасної Софії. Але і до   парк  вражає туристів своєю красою.

д) Розташований на основних транспортних магістралях, місто в Україні  завжди привертав увагу завойовників. З метою захисту від них була споруджена фортеця, яка пережила століття і бачила під своїми мурами полчища багатьох загарбників.   Фортеця Хоти́н розташована на правому березі Дністра.

е) Національний заповідник Хортиця – це не просто найбільший острів на Дніпрі, але і унікальний природний та історичний комплекс.   Природа острова вражає своєю красою. На порівняно невеликій його площі (довжина Хортиці становить 12 км, а ширина – в середньому 2,5 км) є свої степи, луки, дубові та хвойні ліси.Через велику кількість сонця, прісної води і сухого повітря, рослинність  острова істотно відрізняється від материкової частини.

є) Херсонес розміщений у південно-західній частині Криму, в межах

сучасного міста Севастополя. (в перекладі з грецької «Херсонес» якраз і означає півострів). Він був демократичною державою, карбував власні монети. Основою його економіки було виноградарство, рибний промисел, ремесла і торгівля (збіжжям, а також худобою та рибою) з іншими грецькими містами, скіфами й таврами. За весь час існування міста-держави херсонесцям доводилося вести численні війни. Тому частина укріплень зруйнована. На території заповідника є собор  Святого Волордимира, у якому , ймовірно, охрестився сам Володимир Великий.
VІІІ. Шоста сторінка «Винаходи українців»(перегляд мультиків)

а) «Трембіта»

Найдовший у світі музичний інструмент – наш. Трембіту придумали для зв’язку у горах, коли телефонів ще не було. А робили її зі смереки, в яку вдарила блискавка. Трембіта – рекордсменка, її внесено у книгу Гіннеса.

Вона завдовжки – 8 метрів, а важить лише півтора кілограми, як кіт.

Посилання для перегляду – https://www.youtube.com/watch?v=813bkI4OeC8

б) «Гасова лампа»

Перша у світі гасова лампа – наша, українська. Коли ще не було електричних ламп, люди користувалися свічками. Їхнього світлам було замало аби ввечері гратися, малювати, читати. Наш винахідник придумав лампу, у яку заливалась рідина – гас. Вона була яскравою і швидко стала популярною у світі.

Посилання для перегляду – https://www.youtube.com/watch?v=YdzNW2ENDN4

в) «Щедрик»

Різдвяний настрій всьому світу дарує українська мелодія «Щедрик».«Щедрик» перекладена різними мовами і популярна в багатьох країнах.Це найдавніша з відомих мелодій у світі. І вона звучить по всій планеті вже  більше ста років.

Посилання для перегляду – https://www.youtube.com/watch?v=kkaAQxi3LcE

  1. X. Узагальнення.

 а) Вправа «Зернятка народної мудрості»

Учитель: – У прислів’ях, приказках, крилатих виразах втілені моральні

цінності українського народу. Спробуйте продовжити прислів’я.

«Без верби і калини…» (немає України).

«Людина без рідної землі…» (як соловей без пісні).

«За рідний край…» (життя віддай).

«Та земля мила…» (де мати народила).

«За народ і волю…» (віддамо життя і долю).

«Жити – …» (Вітчизні служити).

б ) Вікторина «Чи знаєте ви Україну?»

Як називалася  наша держава в різні історичні епохи?

– Хто є авторами слів і музики Державного Гімну України?

– Що означають кольори в українському прапорі?

– Яка найбільша річка України?

– Як називалося поселення козаків?

– Які моря омивають кордони нашої держави?

– Назвіть хоч одну із семи історичних пам’яток України.

III. Підсумки. Рефлексія.

а) Бесіда «Чим же можуть гордитися українці?»

б) Вправа «Закінчи речення»:

  • Мені було цікаво дізнатися про….
  • Найбільшим відкриттям для мене було…

Учитель:

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша — солов’їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься Україна!

Чим можуть пишатися українці